Z   T I S K U

SKANDÁL OKOLO OCEÁNU

     Není to tak dlouho, co jsme otiskli v našich "drbech" zprávičku o lisování cédéčka Oceánu, který však se skupinou Oceán nemá nic společného. Dnes už víme, kdo za tím stojí: firma Prolux, největší výrobce světelných efektů u nás. A co je tím "pirátským" cédéčkem, "písniček natočených s neuvěřitelnou drzostí a předělaných šíleným způsobem", jak uvádí rozhořčeně fanklubácký zpravodaj skupiny Oceán. Jedná se o megamix (obvyklá praxe je taková, že se z největších hitů dělají cover verze, megamixy a podobně, vzpomeňte si například na desku skupiny Erasure s písničkami Abby, Oceánské <spíše Shalomácké -Sk-> Olympictures apod.) "A jelikož firma Prolux je napojena na mnoho diskžokejů v celých Čechách, kterým vozíme zvenku muziku a protože je Oceán žádaný, ale jejich muzika nemá diskotékový rytmus," říká šéf firmy Jiří roháček, " chtěli jsme megamix udělat tak, aby se na něj dalo na diskotékách dobře tancovat - tedy s rytmickým podtextem a zpívatelným refrénem."

Říká se ale, že vydání megamixu bylo protiprávní...
     "Ochranného autorského svazu, (který zastupuje u nás většinu umělců a tedy i skupinu Oceán, co se autorských práv týká), jsme dostali povolení (což také znamená, že část zisku odvedeme prostřednictvím OSA umělcům), sehnali jsme si zpěvačku, skupinu a megamix jsme natočili. Za to, že OSA nikoho z Oceánu neinformovala, nemůžeme."

V čem je tedy problém?
     "V tom, že nápad vydat megamix jsme dostali jako první. Manažer kapely Richard Dušák proti nám začal vést kampaň že se někdo snaží parazitovat na Oceánu jako takovém. Všechno nakonec dorostlo do takových rozměrů, že nám z gramofonových závodů poslali fax, že se o náš projekt začala zajímat kriminální policie a že nám cédéčka nevydají. Nakonec se ukázalo, že je všechno v pořádku."


Rozbili jim image
     "Oceán je kultovní kapela propagující jakýsi duševní směr atd., což je v pořádku, ale do současnosti nepřipouštějící protinázor. Tím, že jsme si megamix udělali podle svého, jsme ukázali druhou tvář Oceánu a vzali jsme tomu kultovní nádech. Fanoušci Oceánu pak jdou do extrémů, chodí po obchodech a říkají prodavačům, že megamix nesmí prodával, vyhrožují rozbitím výloh, dělají výpady proti diskžokejům, kteří ho hrají. První reakce byla kladná, ale díky útokům ze strany managingu kapely se reakce změnily v naprosto záporné. Oceán je fajn, ale jejich management není v pořádku. To, co dělá, je fanatizování lidí. My jsme ničí zájmy nepoškodili. Všechno jsme oficiálně nahlásili, právnicky je to v pořádku. Ono vlastně v celé aféře Oceán o moc nejde - jen o nápad který dostal někdo dřív než ten druhý.


Oceán a Shalom nesouhlasí
- A jaké je oficiální stanovisko skupin Shalom a Oceán tak, jak ho vydal Monitor ve svých zprávičkách směrovaných k novinářům?
     "CD projekt vydaný firmou Prolux byl uskutečněn bez konzultací, dohod či získání osobního souhlasu autorů a interpretů písní. Zneužiti aranží, zvuků, grafické podoby názvu Oceán a užívané symboliky, účelové propojení melodií a textů i zánik kapely sugerující označení projektu jsou nuceni považovat za vážné poškození jejich zájmů a pocitů příznivců... Konečné posouzení tohoto produktu ponechávají na rozumu a citu posluchačů a tanečníků - jejich stanovisko k podobě, poslání a prezentaci celého cédéčka zní rezolutně - ne!


<< zpět


Správa stránek - PETR_2000 * Webdesign a správa MISHKA * 1999