Z   T I S K U

OCEÁN - PROFIL

     V téhle zemi je jen málo kapel, které by prožily takovou křivku vzestupu v tak krátké době, jako se to podařilo českobudějovickému Oceánu.
Od roku 1985, kdy na sebe poprvé upozornil na Rockfestu v Praze ( 1.-3. Laureátství Rockfestu pro Muka i Oceán), vedla jejich cesta přímo na výsluní předních míst popularity.

ocprofil1.jpg


    Dnes je Oceán hvězdou velkého kalibru a zpěvák Petr Muk doslova objektem teenagerského zbožňování. Ve vínku si Oceán přinesl do světa úspěchu směsici něčeho, co na publikum působí očišťujícím dojmem.
V těch desítkách rukou, jež se vztahují při koncertě k pódiu je naděje, kterou jim dává právě tahle hudba. Pramen úspěchu Oceánu bych hledal už v dobách jejich začátků. Petr Muk (1963), Petr Kučera (1965), Dušan Vozáry (1965) a Jan Vozáry (1963) se totiž svou muzikou vydall do oblasti, kde bylo před nimi v našich zemích pusté vzduchoprázdno.
Konec osmdesátých let je u nás ve znamení naprostého ústupu undergroundu a experimentu, který ztrácí po revoluci smysl. Přesto právě z těchto subkulturních okruhů bylo dlouhou dobu nahlíženo na Oceán jako na plagiátora kapel typu Depeche Mode. Jenže v té době bylo u nás kapel navazujících na anglickou novou romantiku opravdu poskrovnu a elektroniky ještě méně. Jistě, Oceán u nás naplnil místo otevřené pro technopopovou hudbu, dlužno však poznamenat, ze se od počátku snažil o svou ryze původní tvorbu.

ocprofil2.jpg


     Je-li řeč o této stránce věci, pak nelze vynechat lví podíl textů a textaře - téměř výhradním spolupracovníkem je podobně duchovně laděný Petr Hons (1965). Svůj díl práce pro pochopení a popularizaci Oceánu odvedl i památkářský právník z Tábora Karel Peniš, který byl autorem prvních větších materiálů o Oceánu, jejich tvůrčím poradcem a obráncem proti prvnímu nepochopení. O obchodní stránku věci se pak stará agentura Rich-art, která dnes patří ve spojení s Monitorem k nejschopnějším agenturám v republice.
Oceán má dnes za sebou velký kus práce. Koncerty doma i za hranicemi, desky Dávná zem 1990, Pod pyramidou snů 1991, videa...
1. října proběhl ve velkém stylu křest nového alba Oceánu s názvem 2 1/2 (vychází mimochodem u nás na pěti druzích nosičů - CD ve zlatém provedení, kazeta, picture LP, klasické LP a dva maxisingly v prostoru nově otevřených barrandovských teras. Aktivizovaní fanoušci skupiny se pochopitelně pokoušeli dobýt budovu, kde se oslava konala jen pro "pozvané". Jako host Oceánu zahrál gotický rock - budějovická kapela Jerusalem.

ocprofil4.jpg  ocprofil3.jpg


     Oceán je nesporně skupina, kterou poznáte hned na první poslech, hlavně po tenorovém romantickém hlasu Petra Muka, který umí natolik zacházet s poetickými texty, že dokáže přesně akcentovat klíčová slova a místa textu, takže ten nemusíte vnímat ani jako celek, abyste poslání dešifrovali. Petr Muk je také typicky český (a chcete-li i slovanský, protože je melancholický, přirozeně dramatický, emotivní
a tedy i lehce zranitelný. Ale právě tímto dává lidem to, co jim v našem popu tak dlouho scházelo. Je to pódiový vyvolavač, člověk se srdcem na dlani...
Po příchodu ke gramofonové firmě Monitor se Oceán stal součástí tvrdého hudebního průmyslu. A to je ona okolnost, jíž toliktrpí citliví a přemýšliví lidé (jako příklad uvedu S. O. Connor). Petr Muk k nim patří také. On i ostatní hudebníci z Oceánu prošli několikerou stylizací, v níž se dostali přes egyptskou symboliku až k židovsky chápanému monoteismu. V tomto smyslu udělal Oceán i tvůrčí pauzu, ve které dostal nedávno příležitost sesterský Shalom. Také skvěle vyprodukovaný Shalom sebou přinesl velká slova a charismatický účinek Mukova vokálu i osobnosti - avšak i další ze signalizací možného rozmělnění. A to se dnes týká mnohého, co je svázáno se jmény Oceán a Shalom.
Zacházet s velkými gesty i duchovními proudy je nesnadné a zvlášť v hudebním obchodě. Tyto věci se v konečném důsledku těžko slučují, protože mnohé z toho se konečně může vymknout z kontroly svého tvůrce. Oceán i Petr Muk stojí nyní na rozhraní, přestože se zdá, že je vše v nejlepším pořádku. Od jejich příštího počinu se čeká mnoho a to je zavazující.
Já však věřím, že Oceán ještě své poslední slovo neřekl... (pj)


<< zpět


Správa stránek - PETR_2000 * Webdesign a správa MISHKA * 1999