Z   T I S K U


OFICIÁLNÍ FAN CLUB OCEÁN - NEWS 5 (1993)


Mezinárodní setkání Oficiálního Fan clubu Oceán

OCEÁN SESSION '93

(Oslava pátých narozenin Fan clubu Oceán)


Uskuteční se 29.10.1993 od 19 hodin v DK Vltava v Českých Budějovicích.
Program:

 • koncert nového českobudějovického objevu skupiny LEONARDO, která zde pokřtí za přítomnosti své textařky Daniely Vozáyové své prvé album Procitám a nového projektu D. Vozáryho LORIEN

 • povídání se členy Oceánu a s textařem Petrem Honsem nejen o budoucnosti skupiny

 • zajímavá sóutěž o zajímavé ceny

 • půlnoční vypouštění rychlých špuntů

 • videodisco Erika Perníka

  Vstupné 50,-Kč. Výtěžek z akce bude věnován na konto Naděje pro postižené leukémií. Akci sponzorují- Radio Faktor, Stavomontáže, Vlkhan, Stavounion, RichART, restaurace Vatikán, Obuv U Jindřicha, Nezávislá scéna, Kamo, Simmons.

  Jelikož bude omezený počet vstupenek objednejte si je včas zasláním částky za požadovaný počet vstupenek + 10,-Kč na poštovné. Vstupenky zašleme doporučeně v první polovině října. Pro pražské fans bude vypravován speciální autobus do Č.Budějovic.
  Informace na adrese:
  Andrea Mašínová, Felberova 8, 153 00 Praha 5 - Radotín, tel. 55 63 62. Po skončení akce tj. zhruba v 01.00 hod. je možné strávit zbytek noci v rockovém clubu LUCERNA v Nádražní ulici.

 • Dušan Vozáry, Jan Vozáry a Milan Bartalský - to je skupina LORIEN, která po promo CD singlu připravuje k vydání první album. Natočeny jsou dva klipy, které v nejbližší době uvidíte v některých hudebních pořadech.


 • Shalom pracoval v červenci na svém druhém albu, které dokončí po svém návratu z Izraele, kde natáčí tři klipy. O natáčení bude v televizi opět uveden dokumentární film. Album vyjde pravděpodobně v březnu příštího roku.

 • Omlouváme se, že nepřinášíme více informací, ale "autoři sólových projektů" nám jich více nedodali.


  PETR KUČERA, JAN KUNOVSKÝ - ENIEL

  Až je někdy s podivem, že nacokoliv ti chlapci z Oceánu sáhnou, to se vždy podaří. Nejinak je tomu i v případě instrumentálního debutu Petra Kučery, který se nazývá tak trochu tajemně Eniel. Kučera v něm skočil z lehkého rozverného popu přímo mezi ty nejvážnější muzikantské polohy, byť svůj typický smysl pro melodičnost zcela nezapřel. Půlhodinka souvislé, na sebe logicky navazující a dějově po okraj naplněné muziky musí uspokojit i ty nejnáročnější příznivce elektronické instrumentální hudby. Nabízí se srovnání se známým francouzským syntezátorovým mágem J. M. Jarrem, který svou hudbou rovněž zdařile maluje rozličné náladově zabarvené obrazy. Kučera je ale nálad sytější, plnější a také sdílnější. Vnitřní rozpolcenost Kučerovi hudby oponuje Jarreho odevzdání a pocitu smíření, snad proto je Jarreho hudba vhodná pro nákup v supermarketu či čekání na letišti. Tam by Kučera s Enielem přeci jen strhával větší pozornost, než by se k takové přežitosti hodilo. Ale spolupráce s malířem Janem Kunovským byla tou správnou trefou. Pro všechny, kdož neměli tu možnost shlédnout představení baletu, hudby, obrazů a vitráží nabízí jakousi útěchu obal CD, jenž je na naše poměry velmi dobře zpracován (barevně) a na němž můžeme shlédnout alespoň úlomky práce Jana Kunovského. Byl to pravděpodobně Kunovský, který zavdal příčinu vzniku tohoto zdařilého spojení.
  Eniel je pásmo deseti skladeb, hranice jednotlivých kompozic však v některých chvílích Kučera úmyslně boří. Snad nejlépe je to vidět ve Vůni prostoru a následných Snech těla. Právě tyto instrumentálky považuji za nejzdařilejší, společně s Křištálovou horou, Neklidnými znamenimi a úvodním Něžným průsvitem, na němž je nejlépe vidět, že i názvy vcelku přesně korespondují s náladami jednotlivých skladeb. Neklidná znamení opravdu působí znepokojujícím dojmem, kdy jakoby "něco viselo ve vzduchu", Probuzen lehce probouzí a Nil jakoby promlouval dalekými kraji. Právě v Nilu se Kučera nejvíce rozpomíná na svůj melodický rukopis, takže si nezadá ani s M. Oldfiledem, jehož instrumentální kompozice doprovázené počítačovou grafikou -tedy obrazem- mají podobné nálady. Neklidná znamení jsem snad už někdy slyšel, podobné tóny se linuly z reprobeden při dlouhých čekáních na zahájení oceánského koncertního programu, a i tehdy působily neklidně.
  Petr Kučera svým dílkem překvapil, byť jsem od něho precizní práci očekával. Ale Eniel dává něco víc. Přichází zlehka, tancuje v představách a odchází nečekaně a náhle, jako každý konec je stejně náhlý a nečekaný.

  Petr Černý


  Z VASICH DOPISů

  Milí členové Oceánu!
  V poslední době mě dost znepokojuje situace, která ve vaší tvorbě nastala. Mám dojem, že své sólové projekty jednoznačně upřednostňujete před prací společnou. Trápí mě ta situace, při níž se ke své společné budoucnosti nevyslovujete jednoznačně a necháváte podivným způsobem tuto otázku otevřenou. Tuším, že nejste ještě plně rozhodnuti zda pokračovat, nebo jestli nebude vhodnější od spolupráce odstoupit a skupinu rozpustit. Vím, že je to jen otázka vašeho svědomí, ale i přesto bych ráda něco k této otázce podotkla. Skupina vašeho hudebního i filozofického zaměření na naší hudebníscéně dlouho chyběla a mám asi oprávněný strach, že by po ní zůstalo znovu bílé místo. Shalom se, na můj vkus příliš jednoznačně přiklonil k židovskému náboženství. Ne, neodsuzuji vás za to, jen si myslím, že to mělo zůstat otázkou vaší duše a nestát se součástí něčeho, co mi blízce připomíná reklamu. Já osobně jsem v Oceánu oceňovala prostor a onu svobodu výběru. Vím, většina z vás si už vybrala, ale na světě je ještě mnoho lidí, kteří ještě tápou a hledají a nechtějí se, jako já stát příznivci judaismu jen proto, že rádi poslouchají hudbu od Shalomu. Shalom navíc ztratil kultovnost, která spojovala fanoušky Oceánu. Proto vás na kolenou prosím, alespoň na čas se pokuste upustit od svých sólových projektů a vynasnažte se na základě kompromisů znovu zrodit Oceán. Je mi jasné, že to bude stát spoustu práce a odříkání. Ale pevně věřím, že to dokážete a přinese vám tato práce stejné vnitřní uspokojení jako mě přináší poslech vaší hudby.
  Pevně věřím, že v příštím roce už nebudu muset nostalgicky vzpomínat na atmosféru při vašem koncertu, ale budu moci hledat lásku a naději ne v písních Dávné země, Pyramidy snů a 2 1/2, ale v písních nových, plných vaší duše a osvěžujících mé srdce. Svůj dopis bych chtěla zakončit jen prostě. Doufám, že Bůh dá a vy mne nezklamete. Vždyt'jsem vám tak dlouho věřila.

  Michaela Killarová


  NABÍDKA FAN CLUBU
  Bulletin 6
  Po minulé inzerci posledního čísla klubového bulletinu byl skoro celý náklad rozebrán. Ti, kteří ho ještě nevlastní mají poslední šanci ho získat. Způsob objednání jestále stejný. Cena za jeden kus je 20,- Kč. Peníze za objednané kusy posílejte výhradně na adresu Fc (ne na účet). Zasíláme obratem.
  LP Dávná zem
  Zašleme na dobírku za 30,-KČ + poštovné.
  Oceánská hvězda chromovaná, velikost 6 cm, cena 80,- Kč. Zasíláme na dobírku včetně poštovného.


  << zpět


  Správa stránek - PETR_2000 * Webdesign a správa MISHKA * 1999