Z   T I S K U


OFICIÁLNÍ FAN CLUB OCEÁN - NEWS 4 (1993)


OCEÁN

 • Jistě jste se také doslechli, že Depeche Mode si jako předkapelu pro svůj pražský koncert vybrali náš Oceán. Samozřejmě, že v počátečním nadšení všichni řekli ano, avšak po rozhovoru s Jiřím Vatkou, který se byl na DM již podívat v Německu se tohoto vystoupení zřekli. Důvodem bylo to, že jako ostatní předkapely by musel Oceán hrát v nevyhovujících podmínkách tj. za světla a s polovičním výkonem aparatury. V těchto technických podmínkách by tak Oceán nemohl ani zdaleka odehrát standartní vystoupení a dát tak fanouškům to, na co jsou zvyklí.


 • O společné práci členů skupiny Oceán nemůžeme opět přinést žádnou potěšující informaci. Odmlka v činnosti skupiny trvá nadále. • SHALOM

 • Oba Petrové vystoupili 26. 6. společně s dalšíími umělci na Konopišti na akci pořádané Výborem dobré vůle.


 • Od 5. července se Shalom věnuje natáčení v bratislavském Opusu. • ENIEL
  Petr Kučera/Jan Kunovský
  Řízením osudu se tihle dva jihočeši potkali na samém konci minulého roku. Petr Kučera, skladatel a instrumentalista spjatý s proslulostí skupin Oceán či Shalom, a Jan Kunovský, akademický malíř s velmi konkrétní představou o možném propojení jeho prací s prostorem, světlem, hudbou a pohybem. Společný projekt ENIEL je půlhodinou syntezátorové hudby, originálních barevných vitráží, diapozitivů, křehkostí baletek. Se jménem jednoho z andělů planet a vykladače snů v titulu, s cílem komplexně oslovit diváky a posluchače, s potěchou z několika měsíční přátelské spolupráce. Je to uvolnění i vzrušení, něha skleněných průsvitů i dokonalost počítačové techniky, naplnění představ.
  Záznam hudby Petra Kučery vychází v srpnu u firmy Monitor.


  DÉVA

 • CD singl "Vždyt'stačí" obsadil druhé místo v televizní Hitparádě v prodeji singlů za "Olympictures" Shalomu.


 • Ve fázi příprav jsou další dva videoclipy "Sobě blíž" a "Den za dnem" a dokument, který bude zachycovat premiéru koncertního pořadu Déva. Jeho uvedení se předpokládá na září.


 • Na září až listopad 1993 se připravuje také Dévaturné. Jako hosté vystoupí Jan Vozáry, Miloš Vacík (Šum svistu), Karel Holas (České srdce), Lenka Dusilová a další hosté, se kterými se intenzívně jedná. Jako "special quest" budou vystupovat v rámci "Déva turné" skupiny Hrabě X a Chevra.


 • Dušan spolupracuje s Mejlou Hlavsou (Půlnoc) společné písni pro A. I. D. S. Benefic. Text k této písni napsal Milan Knížák. Jejich spolupráce bude rozhodně pokračovat a je možno očekávat více než-li "Plasticpictures".


 • Druhý singl z aba Déva se jmenuje "Sobě blíž" a jeho vydání se připravuje na 1. září 1993. CD singl bude obsahovat téměř 70 minut huby a písně:

 • Den za dnem (radio verze)
  Sobě blíž (radio verze)
  Den za dnem (remix)
  Vždyť stačí (extended)
  Sobě blíž (instrumental)
  Vždyť stačí (Radost FX mix)
  Sobě blíž, Vždyt'stačí, Den za dnem (tři angl. verze)
  2 písně "live" z A.I.D.S. BENEFIT + dvě nové písně

  Pořadí a počet písní není definitivní!

 • V současné době je Dušan na promo turné po českých, moravských a slovenských rádiích.


 • V klubu Radost FX se v brzkých ranních hodinách v sobotu 19. června sešel Dušan s Martinem Gorem, Andrewem Fletcherem, Alanem Wilderem a Danielem Millerem. Martin Gore projevil lítost na neuskutečněném vystoupení s Depeche Mode a Daniel Miller nad nepodepsáním smlouvy s jeho firmou Mute.


 • 10. 6. křtil Dušan první album skupiny LAST FREE SWANS v letadle sovětské výroby A-2, 200 metrů na Karlštejnem. Všechno můžete vidět v červencovém Bagu.


 • 20. 6. byla v pražském klubu Radost FX uvedena v rámci koncertů A. I. D. S. Benefit předpremiéra pořadu Déva. Jako hosté vystoupila Chevra ( bratři Vozáryové a M. Bartalský), skupina Hrabě X a Patrik Pelauch.


 • Rozhovory vyšly v těchto periodikách:

 • Interview, Filip, Filips, Teletip, Mladá Fronta Dnes, Rock & Pop, Večerní Praha, Premiéra, Pro, Dobrý večer, Lidové noviny, Blesk (neautorizovaný rozhovor!), Popcorn, Ring, Bravo a další + několik rozhovorů pro slovenské časopisy. Připravují se větší materiály v Reflexu, Mladém světě, Týdeníku televize, Rock & popu, Melodii a Respektu.
  V televizi se Dušan objevil v těchto pořadech:
  Bago, Hitparáda, Studio 6, Studio Kontakt a 0106. Informace o abu byla 14 dnů na teletextu ČTV.

 • Dušan v nejbližší době začne pracovat na nových písních pro Oceán, které chce předložit zbytku kapely na podzim. • Záznam z tiskové konference konané u příležitosti vydání alba Dušana Vozáryho "Déva" ze dne 17. května 1993.

  "Dušan Vozáry, Nezávislá scéna, Globus Int. , Euridika a Radost si Vás dovolují pozvat na přátelské setkání konané u příležitosti vydání alba Dušana Vozáry - "Déva" stálo na pozvánce, jenž zvala novináře, hudební kritiky, kamarády a další hosty na malou party do příjemného pražského klubu Radost FX. Součástí tohoto příjemného setkání byla i tisková konference, týkající se vydání alba Déva. Některé postřehy nabízíme i Vám.

  Josef Chuchma ( uváděl celou tiskovku): Na úvod bych požádal o slovo Pavla Kracíka, aby nám řekl něco o firmě AION, která vydává Dušanovo album a také o spolupráci s firmou Globus Int., jež oficiálně tuto desku distribuuje. . .

  Pavel Kracik: AION jsem já, Dušan a velmi aktivně se na této firmě podílí také můj bratr a dr. Fišer, který udává takový ráz, aby firma mohla úspěšně pracovat a pokračovat, protože už nyní se objevují další projekty, které by AION chtěla realizovat. Dušanovo album prodáváme do distribuce firmě Globus, která přistoupila na naše požadavky. Protože si celou desku děláme sami, bylo moc těžké ji vydat, takže Dušan například nemohl natáčet ve studiu bratislavského Opusu, ale nahrával ve studiu faktor v Č. Budějovicích, kde má vlastně přátelské vztahy.

  Josef Chuchma: Dušan Vozáry si pro nás připravil urcite pár slov. Nejprve bych se tedy zeptal na vysvětlení názvu Déva.

  Dušan Vozáry: Déva - to je slovo z hindštiny, které má hodně významů. Mně na tom jako takový první impuls zaujalo, že je zde ukryt ten můj monogram D. V. A navíc jeden z překladů tohoto slova označuje člověka, který něco hledá, nechci říkat přímo Boha, protože nerad používám takové výrazy, ale to slovo vystihuje, co se snažím přenést do své hudby.

  Touto cestou bych chtěl také poděkovat Gábině Fárové a Pavlu Nádvorníkovi, kteří se mnou spolupracovali na obalu alba a také na videoklipu k písničce Vždyť stačí. Obal je skutečně vynikající, přesně tak jak jsem si to představoval, byť jsem z té spolupráce měl zprvu obavy, neboť je to poprvé co jsem spolupracoval s lidmi trochu odjinud, z jiného světa. Ale z výsledku mám ohromnou radost. Ten digipack se vlastně v Čechách objevuje vůbec poprvé, což neříkám proto, abych se vytahoval, ale objevil jsem tuto možnost asi před půl rokem. Poprvé tuším u Front 242, a také singl Depeche Mode měl takový obal. Proto jsem se obrátil na Mute CS a zjistil jsem si kontakt na výrobnu, a potom jsme se domluvili s Globusem a ten bez problémů výrobu zajistil. A zajistil také včasnou výrobu všech nosičů, byť jsem člověk, který má problémy dodržovat jakékoliv termíny a všechno jsem dodával na poslední chvíli.

  Jinak Déva je projekt, o kterém já mluvím už delší dobu. Je tomu přes rok, co jsme se domluvili v Oceánu, že si uděláme pauzu a zkusíme udělat věci mimo rámec této kapely; vznikl Shalom a i já jsem začal hovořit o tom, že udělám svůj projekt. Ale vždycky, když jsem si říkal, že už to musím natočit, doplatil na svou nesystematičnost a také se objevily nějaké jiné nabídky a tak jsem spolupracoval na nějakých filmech a produkoval mladé kapely Vanessu a Jerusalem. Když jsem se konečně dostal ke svému projektu, tak jsem zjistil, že připravený materiál už zestárnul v tom pojetí v jakém byl připraven. Za ten čas jsem se hudebně vyvinul trochu někam jinam, takže nakonec hodně skladeb vzniklo za poslední dva měsíce. Potom jsem to začal ve studiu Faktor točit. Původně jsem měl také představu, že budu mít v každé skladbě nějakého hosta zvučného jména, ale opět to narazilo na mou neschopnost říct "přijď to natočit třeba ve čtvrtek", protože jsem nevěděl, jestli to bude hotové. Nicméně i přesto jsem se seznámil s několika zajímavými lidmi. Je to zpěvačka Lenka Dusilová, kterou možná budete znát ze skupiny Sluníčko, kde zpívá trošičku jinak než na mé desce a já jsem moc rád, že jsem ji poznal. Dalším člověkem je Karel Holas, houslista skupiny České srdce, který v některých skladbách výborně improvizuje na housle.
  Dále je to kytarista Antonín Couf, který není ani příliš známý, dnes už vlastně na kytaru moc nehraje, ale když jsem přišel do studia oprášil kytaru a nahrál celou tu desku se mnou a já jsem z jeho výkonu nadšený. No a samozřejmě nemohu zapomenout na svého bratra, který měl původně celou desku točit se mnou, ale ve chvíli, kdy jsem se rozhodl definitivně natáčet, dostal zajímavou zakázku od televize a tak spolupracoval jen na dvou skladbách, kde programoval perkuse.

  Rádio 1: Chtěl bych se tě zeptat, co od desky očekáváš, mám tím na mysli, jestli to nějakým způsobem změní tvůj životní tok.

  D.V.: Tak koupím si boty, mám je děravý . . . Ne, životní tok to nezmění, já asi vím kam narážíš, nebo čekal jsem, že se někdo zeptá na Oceán. Oceán je otevřená záležitost a já předpokládám, že bude pokračovat a že natočíme další desky. Takhle jsme se dohodli a snad se to nezmění.

  Rádio 1: Možná jsem přeslechl, ale kdo je autorem hudby a textů?

  D.V.: Všechnu hudbu a texty jsem dělal já. Vyjímku tvoří pouze písnička A tak dál, kterou napsala otextoval Michal Ambrož. Hraje ji Hudba Praha a já ji převzal, protože se mi líbil text. Jinak všechny kytarové a houslové party si ti lidé dělali sami.

  MF Dnes: Oceán je vlastně syntezátorová kapela. Proč najednou ten návrat ke kytaře?

  D.V. : Já jsem původně kytarista, ale zaměřením Oceánu v určité době vyplynulo tak, že Petr Muk chtěl sólově zpívat, najednou byly bicí a klávesy a my už jsme věděli, že s těma "mašinkama" chceme dělat, takže jsem taky začal hrát na klávesy. Teď s odstupem času si říkám, že to je i škoda, že jsme tu kytaru mohli používat, konečně na poslední koncertní šňůře jsem na ni v několika skladbách hrál. Ale nejsem tak dobrý kytarista, abych mohl hrát ve studiu a tak jsem si pozval lidi, kteří to umějí a zahrajou podle mých představ. Navíc zvuk kytary je věčný, kdežto synťáky se za půl roku oposlouchají.

  MF Dnes: Nemáš pocit, že nasamplovat Ofru Hazu je trochu poplatné módě, když se dnes téměř všude samplují vokály?

  D. V.: Nemám. Ten vokál není použit jako dominantní, je to spíše určitá barva a já se také zmiňuju, že je to Ofra Haza. Použil jsem ten zpěv proto, že se mi líbila melodie. A navíc ta skladba pokračuje dál mým zpěvem, takže to není jako techno, kde je prostě vysamplován odněkud pouze zpěv a je použit jako dominantní.

  Radio Panag: Písničku Vždyť stačí známe z prvních koncertů Oceánu z roku 1988. Proč je zrovna na Dévě?

  D. V.: Vždyt'stačí je můj vůbec první text, který jsem napsal, mám k tomu takovou nostalgickou vzpomínku. Stalo se v Oceánu, že jsme z různých důvodů tuto skladbu nenahráli na žádnou desku. Hudbu jsem úplně předělal, text jsem trochu pozměnil. Melodiku zpěvu dělal částečně Petr Muk, proto je na desce uveden jako spoluautor.

  FC Oceán: Tvůj projekt chápou mnozí fandové jako určitou antitezi k Shalomu. Co si o tom myslíš?

  D. V.: Nerozumím tomu slovu antiteze, to žádná antitéze není, ale jak už jsem hovořil o tom, že v Oceánu byly dva směry, instrumentální a písničkový a Shalom ten písničkový dotáhl k absolutní dokonalosti, tak já se snažil spíše o ten směr instrumentální, protože nejsem žádný zpěvák.
  Po tiskové konferenci následovalo v prostorách klubu malé občerstvení, z části zaměřené na vegetariánskou stravu - zakousnout bylo možno okurky, mrkev, papriku, květák apod. Pro masožravce byla k dispozici grilovaná kuřata. Pilo se šampaňské a nalévalo víno. K vidění bylo mnoho známých osobností i drobných postaviček našeho hudebního života, mj. Jirka Vatka, bývalý manažer Oceánu a nyní šéf Mute Cs, hudební publicista Ivan Cafourek, šéfredaktor melodie Jaromír Tůma, hudební publicista MF Dnes Alex Švamberk, Evropu 2 zastupoval známý recitátor Vítek Pokorný (volný čas trávil seznamováním přítomných děvčat s Dušanem Vozárym) a nechybělo ani spoustu dalších hostů, kteří se dobře najedli a napili. A už nyní se všichni těší na další přátelské setkání, třeba u přežitosti vydání dalšího titulu slibně se rozvíjející firmy AION.

  Petr Černý


  Goodbye Oceán (megamix)
  - Malý Muck featuring Světlana
  Když jsem si svého času koupil Megabeat Disco Dance Mozartovy symfonie A dur a představil si chudáka geniálního Amadea válet se v křečích po koberci při poslechu svého díla, umě diletantsky vylepšeného partou anonymních diskofanatiků, bylo to pro mne těžké, neboť jsem Mozarta živého nikdy nemohl vidět.
  Oč lehčí bylo představit si zdecimovaný Oceán po vyslechnutí megamixu Malý Muck featuring Světlana. Před očima jsem viděl zdrceného Petr Muka, chvějícího se jako osika, když poprvé zaslechl hlas Světlany, která by do budoucna zcela určitě mohla rozšířit ženské vokální trio Shalomu. Představil jsem si Petra Kučeru, jak mu hrůzou stojí vlasy na hlavě, asi tak jako při koncertech v devadesátém, kdy však k tomuto efektu potřeboval polovinu láhve tužidla. Nakonec jsem viděl bratry Vozáryovce, topící se v litrech alkoholu v zaskočení neočekávanou harmonií oceánských a shalomáckých skladeb "umě" spojených v jeden celek senzačním Malým Muckem.
  CD, které vyšlo v nákladu 2000 kousků nabízí 8 x 5 trosek zmukokučerovskovozáryovské dyny. Celkem osmkrát se na CD vešlo pět písniček v pořadí Ráchel, Až jednou, Přesypané pohledy, Noc je jako . . . , Naděje a znovu Ráchel. To vše v šesti minutové stopáži.
  S vyjímkou instrumentálních Přesypaných pohledů jsou všechny skladby odzpívané již zmíněnou Světlanou a budiž polehčující okolností, že alespoň texty zůstaly nezprzněny, pokud pomineme jejich značnou nekompletnost. Nedalo by se totiž stihnout všechno zazpívat.
  Jediné čím se sklady výrazně od sebe liší (s vyjímkou nezdařilé vokální a "hekavé" verze) jsou rádoby s dobou jdoucí názvy typu Romantic, Dance Mix či Club Fever Mix nebo Crystal Voice, takže člověka napadne, že schází už jen The Most Painful Mix, byť na tento název kandidují všechny výtvory. Ale nebudme tak kritičtí, protože "hudebníci" na obalu mj. děkují všem, kdo mají smysl pro humor. A já nepochybuji o tom, že návštěvníci diskoték pořádaných firmou Prolux Records - new dance label, která má tuto nehoráznost na svědomí, ten smysl pro humor mají a proto každý večer trsají na Dance Mix a řvou do sálu "má Ráchel-jednou se zastavím". Ale třeba po skončení soudního procesu posílí Malý Muck se Světlanou řady umělců agentury RichART, aby si odpracoval soudem vyměřenou pokutu za porušování autorských práv a za pokles prodejnosti oceánských a shalomáckých alb, neboť výsledkem poslechu tohoto paskvilu nemůže být nic jiného než averze vůči "vylepšeným" skladbám.

  Konečný výsledek tohoto CD nejenomže není vtipný, jak si snad dával za cíl, ale (a to je horší) je to bezmezná nuda.

  Petr Černý

  Pozn.: Zástupce firmy Prolux bylo možno vidět v jednom červnovém Kontaktu, kde se snažili vyvrátit, že by chtěli Oceánu uškodit a že jim vůbec nejde o lacinou reklamu a zisk. Neuvedli zde ale to, že nechali vyrobit plakáty, na kterých oznamují, že skupina Oceán končí apod. Tímto zcela jasně poškodili skupinu a zájmy firmy Monitor.
  V Rock & popu ze dne 24. 6. ve své reklamě na Goodbye Oceán uvádějí: "Nevhodné pro členy fan clubů Oceán a Shalom". V tomto jediném mají pravdu, jelikož každý opravdový fanoušek pochopí, že s Oceánem ani Shalomem to nemá vůbec nic společného!!!


  FAN CLUB INFO
  Konečně již vyšel Bulletin 6, který se nám tentokrát s poměrně velkými obtížemi dával dohromady. Bohužel při korektuře opět uniklo několik chyb v textu, což nás dost mrzí. Omlouváme se za ně a těm, kteří na ně přijdou děkujeme za pochopení.
  Bohužel byly náklady na jeho výrobu tentokrát opět vyšší než v minulých letech, za což může mimo zdražení papíru, elektřiny i daň z přidané hodnoty. Když připočteme poštovné, které je 5,-Kč na jeden dopis s Bulletinem vychází nám taková částka, kterou by Fan club mohl zaplatit, ale omezilo by to značně jeho další činnost. Musíme proto chtě nechtě Bulletiny členům prodávat a ne jako v minulých letech poslat zdarma.
  Číslo 6 obsahuje rozhovor s Petrem Honsem, s členy skupiny Oceán o událostech při koncertě v Bratislavě, povídání o albu 2 1/2, texty skladeb Krása, Vyjdi ven a Nejistota v sebe, profil sk. Jerusalem, vnitřní plakátek a jiné.

  Doufáme, že se všem zůčastněným setkání fanoušků Oceánu v Nitře líbilo. Bohužel organizátoři změnili termín a začátek akce a neinformovali o této skutečnosti vedoucího Fan clubu. Díky náhodě jsme ještě mohli na poslední chvíli členům ze Slovenska a Moravy natisknout upozornění na obálky s NEWS. Celé akci předcházela na Slovensku kampaň několika nadšenců, jejíž snahou bylo založení pobočky Fan clubu na Slovensku. Vše probíhalo v podstatě bez zásadního projednání. Není ale potřeba žádnou pobočku zakládat i přestože politici naše národy rozdělili hranicí. Fan club Oceán chce stále vyvíjet svou činnost pro mladé lidi z Čech i Slovenska, které spojuje jedna krásná věc a tou je láska k Oceánu.

  Každopádně všem, kteří se na akci v Nitře podíleli patří dík za hezké chvíle, které fanouškům Oceánu pfipravili.


  SETKÁNÍ OCEÁN FANS

 • 11.9.93 Praha, klub Petynka. Uspořádáno ve spolupráci se společností Oceányje. Začátek v 19.00 hod., konec ve 24.00 hod.

 • Program: diskotéka
  Koncerty skupin Leonardo a Phonetix
 • Dále připravujeme na 16.10. další akci v Praze v klubu Delta. Zda se tato akce bude konat upřesníme po prázdninách v NEWS 5.

 • Začátek ve 20.00 hod., konec ve 24.00 hod.
  Program diskotéka
  Koncert skupin Phonetix
  Na obě akce se pokusíme zajistit návštěvu někoho ze členů skupiny Oceán.


  NABÍDKA FAN CLUBU OCEÁN

  - Bulletin 6
  Cena za jeden kus je 20,-Kč. Peníze za objednané kusy posílejte výhradně na adresu Fc, tedy ne na účet. Poštovné hradí Fc.

  - Bulletin 5
  Cena za kus je 15,- Kč. Peníze zasílejte na adresu Fc. Jelikož je tohoto čísla už pouze omezený počet kusů mají ho šanci získat ti kdo peníze pošlou dříve. Těm, na které nevyjde, peníze vrátíme zpět.

  - LP Dávná zem (Zlevněno!)
  Zašleme na dobírku za 30,-KČ + poštovné.

  - Oceánská hvězda chromovaná, vel. 6 cm za 80,- Kč. Zašleme na dobírku. Případně můžete poslat peníze předem, včetně částky za poštovné. Pozor! Na skladě posledních několik kusů!

  - Máme v úmyslu nechat vyrobit trička s kresbou Oceánu, která je použita na titulní straně těchto NEWS. Pokud budete mít zájem, napište nám svou objednávku. Ihned jak se ná upřesní některé záležitosti s jejich výrobou, budeme zájemce písemně informovat.

  - Nabídka kalendáříku Fc a černobílé fotografie z minulého čísla platí beze změny. Členům se Slovenska zasíláme spolu s těmito NEWS speciální nabídku.


  Následují neaktuální ceníky a inzerátu, které je zbytečné zde umístit.

  << zpět


  Správa stránek - PETR_2000 * Webdesign a správa MISHKA * 1999